Biyometrik Resim

Biometri

Biometri, vikipedi (wikipedia) tarafından “Biyometri, istatistik yöntemlerinin tıp ve biyoloji alanlarına uygulanmasıdır.” şeklinde tanımlanmıştır. Ayrıca biyometri insanların fiziksel ve davranışsal özelliklerinin farklarını ve benzerliklerini değerlendirerek onlardan anlam çıkarmaya çalışan kimlik belirleme çalışmalarıdır. Bu kişi özelliklerine örnek olarak, retina ve iris görüntüleri, el geometrisi, aya ve parmak izleri, elin damar görüntüsü, konuşma sesi, yüz özellikleri, kulak memesi, yürüyüş verilebilir.

Biyometri uygulaması Schengen sınırlarının güvenliğini sağlamak üzere 2004 yılında Avrupa tarafından alınmış bir karardır. Amaç ülke veya Schengen sınırları girişlerinde tam ve doğru kimlik doğrulamasi yapmak ve yanlış anlaşılmaların engellenmesi ile güvenliği arttırmaktır. Tüm Schengen ülkeleri tarafından uygulanacaktır. Schengen ülkelerinin 2008 ile 2011 yılları arasında bu uygulamaya geçişlerinin tamamlanması amaçlanmaktadır.

Biyometri pasaport nedir?

Günümüz pasaportlarında farklı olarak üzerinde RFID çip bulunan pasaportlar biyometri pasaport olarak bilinir. Pasaportta bulunan çipte kişilerin biyometribilgileri yer almaktadır. Schengen vizesine tabi olunan ülkelerin bir çoğu biyometri pasaport vermektedir. Fransa, Almanya, İtalya biyometri pasaport veren ülkelerden bazılarıdır.

Biyometri vize nedir?

Schengen vizesine tabi ülkelerden birine vize işlemleriniz için başvurduğunuz zaman vize başvurusu yapan adayın on parmağının dijital izlerinin alınması ve biyometri fotoğrafının çekilmesinden sonra verilecek olan vizedir. Adaylardan toplanan veriler Schengen sınırları içinde incelenebilen bir veri bankasına gönderilir ve vizenin geçerlilik süresi doluncaya kadar saklanır. Her yeni vize işleminden önce yeniden yapılmaktadır.

Biyometri fotoğraf nedir?

Biyometri fotoğraf ülkerin vize başvuruları ve pasaportlar için konsolosluklar,büyükelçilikler veya başkonsolosluklar tarafından istenen, belli ölçüleri ve özellikleri olan vesikalık fotoğraftır. Biyometri resim yada biyometrik fotoğraf olarak da bilinmesine karşın biyometri fotoğraf ya da biyometri vesikalık doğru olan kullanımlardır. Biyometri vesikalık ebatları 3,5cm x 4,5cm olarak belirlenmiştir.

Alt taraftayer alan örnek, biyometri fotoğraf boyutları için birebir örnek teşkil eder. Kısaylama yapabilirsiniz.
biyometrik_resim_1_ornek

Biyometri fotoğraf nasıl olmalıdır?
Biyometri fotoğraf için aranan özellikler aşağıdaki 5 örnekle açıklanmıştır.
biyometrik_resim_2_ornek

1-Saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 32mm-36mm sınırları içinde olmalıdır.
biyometrik_resim_3_ornek

2-Fotoğraf yüzün 2 tarafı da tam olarak görünecek şekilde olmalıdır. Gülünmemelidir.
biyometrik_resim_4_ornek

3-Arka zemin düz beyaz renkte olmalıdır. Renkli ve desenli zeminler kabul edilmezler. Ayrıca fon beyaz zemin olduğu için beyaz kıyafetlerde kabul edilmez. Erkeklerde beyaz gömlek üzerine kravat olsa bile kabul edilmez.
biyometrik_resim_5_ornek

4-Fotoğraf kontrastı ayarlanmış olmalıdır. Aşırı koyu, aşırı açık yada yüzün bir tarafını karanlık bırakacak şekilde çekilmemelidir.
biyometrik_resim_6_ornek

5-Kişilerin gözleri (kusurlu dahil) tam olarak görülmedilir. Güneş gözlüklü ve gözlük camı parlayan olan fotoğraflar kabul edilmez.